Zaznacz stronę

Pojazdy RC to zdalnie sterowane modele samochodów najczęściej napędzane w sposób elektryczny lub spalinowy. W tym artykule opowiem trochę o silnikach spalinowych i ich działaniu w takich autach.

Różnice między rodzajami silnika w samochodach zdalnie sterowanych jest widoczna chociażby w wydajności. Modele o spalinowych napędach są o wiele bardziej wydajne niż ich elektryczne odpowiedniki. Silniki na paliwo są również bardziej wytrzymałe, ale jednocześnie przez ich konstrukcję wymagają bardziej specjalistycznej konserwacji.

Rodzaje silników spalinowych RC

Silniki spalinowe wykorzystywane w modelach RC to po prostu pomniejszone wersje silników występujących w samochodach i innych pojazdach. Także działanie ich jest bardzo zbliżone do siebie, silnik RC posiada również cylinder w poruszającym się w środku tłokiem pompującym paliwo. Mieszanka zapala się na skutek iskry (tak działają silniki benzynowe) lub za pomocą żarzącej się nieustannie świecy i wysokiemu ciśnieniu (takie zastosowanie występuje w silnikach nitro).

Najczęściej występujący w modelarstwie są silniki nitro zasilane paliwem na bazie nitrometanu (paliwo jest najczęściej mieszanką alkoholu metylowego, oleju rycynowego lub syntetycznego, wspomnianego nitrometanu oraz katalizatorów). W ich konserwacji trzeba szczególnie zwracać uwagę na rodzaj paliwa z jakiego się korzysta (powinno być zgodne z zaleceniami producenta, by zapobiec zniszczeniu silnika) oraz na stan świecy żarowej, ponieważ jest to część eksploatacyjna i po pewnym czasie użytku ulega zużyciu.

Budowa silników spalinowych

Sam silnik składa się z:

  • głowicy,
  • tłoku z korbowodem,
  • cylindra,
  • komory spalania,
  • wału korbowego,
  • gaźnika,
  • świecy żarowej,
  • wlotu powietrza,
  • wylotu powietrza,
  • mechanizmu do odpalania silnika (szarpanki).

Nieco rzadziej występujące, lecz dalej chętnie używane w modelach, są silniki o napędzie benzynowym. Budowa i działanie nie różnią się bardzo od silników nitro (z wyjątkiem posiadania świecy zapłonowej zamiast świecy żarowej oraz sposobem podpalania mieszanki paliwowej). Jeśli chodzi o eksploatację takich samochodów zdalnie sterowanych należy pamiętać o tym, że benzynę należy rozrobić ze specjalnym olejem smarującym silnik w proporcjach zalecanych przez producenta modelu RC. Natomiast silniki benzynowe są bardziej wytrzymałe od silników nitro, a także mniej narażone na przegrzewanie się. Niewątpliwym plusem jest dostępność paliwa, bo wystarczy zwykła benzyna, a nie mieszanka na bazie droższego nitrometanu.

W większości aut na pilota znajduje się silnik dwusuwowy, szczególnie w małych modelach o skali 1:6 i mniejszej, zapewniający większą wydajność przy mniejszej wadze i mniejszych rozmiarach. Natomiast silniki czterosuwowe ze względu na lepszą efektywność, jeśli silnik ma większe rozmiary, są stosowane w większych samochodach zdalnie sterowanych.

Od kiedy zacząć przygodę ze spalinowymi modelami RC?

Samą przygodę z modelarstwem można zacząć już od wczesnych lat (około 6 roku życia), jednakże pojazdy RC są bardziej skomplikowane w niezbędnej konserwacji i obsłudze od zwykłych samochodów zdalnie sterowanych dla dzieci. Osobiście uważam, że wiek 10 lat to idealny moment na rozpoczęcie przygody z RC. Na początek polecam model o elektrycznym napędzie, a dopiero po lepszym poznaniu świata modelarstwa zakup spalinowego modelu RC. To może być dobre i przyjemne hobby również dla osób lubiących składanie modeli oraz zajmowanie się mechanizmami, a nie tylko dla dzieci i młodzieży. Modelarstwo to bardzo interesujące i ciekawe hobby, ale zanim się ktokolwiek zajmie tym to najlepiej dobrze zapoznać się z tematem, by uniknąć możliwych awarii i zbędnych kosztów.