Zaznacz stronę

Dlaczego nie powinniśmy rozładować baterii do zera w pojazdach zdalnie sterowanych? Jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego ładowania? Jak ładować pojazdy zdalnie sterowane?

Do wysokiej jakości pojazdów używane są najczęściej baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. Oba typy baterii charakteryzują się dużą pojemnością i wydajnością. Dzięki czemu mogą jednorazowo dłużej czynnie pracować i służyć nam przez długookresowo.

Jaki możemy mieć problem z ładowaniem zabawki zdalnie sterowanej?

W teorii żadnego. Podłączamy do prądu i się ładuje. W praktyce dobrze jest zdobyć na ten temat podstawowe informacje. Nowoczesny typ baterii coraz częściej używanych w pojazdach zdalnie sterowanych nie ma pamięci ładowania. Co oznacza, że ciągłe ładowanie do pełna i rozładowywanie do zera po prostu im szkodzi.

Przy długotrwałym nieprawidłowym użytkowaniu zmniejszmy pojemność baterii, lub uszkodzimy ją. Optymalny poziom naładowania wynosi 20-85%. W praktyce znaczy to, że częste doładowywanie takich baterii wydłuża ich żywotność.

Jak ładować zabawki zdalnie sterowane?

Żeby przedłużyć ich czas pracy i żywotność trzeba się z nimi obchodzić tak jak naszymi smartfonami. Należy więc spełnić kilka podstawowych warunków:

  • na co dzień, w miarę możliwości nie rozładowywać do końca i nie ładować do pełna
  • raz na jakiś czas (nie częściej niż co 10 ładowań) naładować akumulator do pełna w celu wyrównania poziomu napięcia w poszczególnych ogniwach
  • nie ładować i nie użytkować pojazdów w bardzo wysokich i niskich temperaturach (optymalna jest temperatura pokojowa)

Dlaczego nie powinniśmy rozładować baterii do zera w pojazdach zdalnie sterowanych?

Nowoczesne baterie są przewidziane na określoną ilość cykli ładowania. Jeden cykl, to pełne naładowanie od 0 do 100%. Po osiągnięciu wskazanej liczby cykli akumulator przestaje działać.

Częste lub długotrwałe rozładowywanie pojazdów zdalnie sterowanych do zera może je nieodwracalnie uszkodzić. Całkowite rozładowanie w konsekwencji prowadzi do długotrwałego ładowania. Jego konsekwencją może być przegrzanie i samozapłon. W efekcie nieumiejętnego ładowania baterii możemy doprowadzić do pożaru.

Problem z ładowaniem zabawki zdalnie sterowanej jest przede wszystkim taki, że jeśli długotrwale będziemy robić to źle, doprowadzimy do trwałego uszkodzenia baterii. Uszkodzenia powstałe z naszej winy nie podlegają gwarancji.